Najčastejšie otázky

Je hrad otvorený?

Hradný areál je otvorený 7 dní v týždni. V otváracích hodinách rozlišujeme obdobie počas sezóny a mimo nej. V mesiacoch apríl-jún je hradný areál otvorený od 7:00 do 19:00. V letných mesiacoch je hradný areál otvorený do 20:00. Na jeseň sa brána zatvára o 18:00 a cez zimu o 17:00.

Otvorenie sprístupnených expozícií Nitrianskeho hradu podlieha obdobiu mimo sezóny a počas nej. Počas turistickej sezóny, ktorá trvá od apríla do októbra, máme otvorené Diecézne múzeum, Vyhliadku z hradnej veže aj Kazematy od utorka do nedele medzi 10:00-18:00.

Prečo sa platí vstupné?

Vstupný poplatok je naozaj symbolický (50 centov) a slúži ako udržiavací poplatok pre areál. Poplatok slúži najmä na jeho skrášľovanie, prevádzkovanie toaliet pre návštevníkov a podobne.

Čo môžem vidieť na Nitrianskom hrade?

Návštevníci sa na Nitrianskom hrade majú možnosť vidieť hradný areál, Katedrálu sv. Emeráma, Diecézne múzeum, Kazematy a Hradnú vežu, odkiaľ sa im naskytá jedinečný výhľad na mesto Nitra. Práve ochodza na veži je najvyššie položené miesto v Nitre, ktoré je zároveň aj najbližšie k centru mesta.

O aký typ hradu ide?

Ide o mestský hrad, ktorý postupom času menil svoju dispozíciu (prestavba opevnení, vzhľad), nie však funkciu. Ako jeden z mála hradov je stále obývaný a svoje sídlo tu má Nitrianske biskupstvo. Z toho dôvodu tu nenájdu návštevníci zvyčajné pohľady do interiérov hradu a toho, „ako sa tu kedysi žilo“. Nitriansky hrad bol počas komunistického režimu sídlom viacerých inštitúcií, čo vo veľkej miere poznačilo množstvo zachovaných artefaktov z dávnych dôb.

Ako sa dostanem na hrad?

Na hrad sa dostanete dvoma prístupovými cestami. Jedna vedie od župného námestia a druhá zo severovýchodu od mestského parku. *Sprístupnenie tejto cesty je naplánované na 21.4.2017.

Kde môžem zaparkovať auto?

Návštevníci Nitrianskeho hradu majú možnosť zaparkovať pri zimnom štadióne. Toto parkovisko ponúka dostatočne veľkú kapacitu a je zadarmo. Parkovisko pre autá sa nachádza aj na Župnom námestí. Je však menšie a spoplatnené (0,50e/ hodina). V prípade autobusových zájazdov je zväčša možnosť urýchleného vystúpenia turistov na Župnom námestí.

Môžem sa v katedrále zosobášiť?

V katedrále sa bežne konajú sobáše. Potrebné je sa však vopred dohodnúť so správcom katedrály na termíne.

Bývajú v katedrále sv. omše?

Sväté omše v katedrále bývajú každý deň. Od pondelka do soboty o 7:00 a v nedeľu o 7:00 a 9:00.

Sme veľká skupina a chceme navštíviť hrad. Prídeme mimo otváracích hodín, je to možné?

Veľké skupiny sú u nás vítané. Je ich ale potrebné vopred objednať a v tom prípade vieme umožniť sprístupnenie expozícií, ktoré sú bežne v deň alebo hodinu Vašej návštevy zatvorené.

 

Nenašli ste tu odpoveď na Vašu otázku? Môžete nám ju poslať na adresu dieceznemuzeum@gmail.com